Kiedy mija termin składania deklaracji podatkowych za 2012 rok?

Kalendarz polskiego podatnika w pierwszym kwartale roku jest zdecydowanie przepełniony. Jeżeli składa więcej niż jedną standardową deklarację podatkową, to musi on pamiętać o wielu wiążących go terminach, których niedopełnienie grozi karami ze strony fiskusa.

Standardowy termin złożenia rocznego zeznania podatkowego za rok 2012 mija 30 kwietnia 2013 r. (obejmuje on podatników rozliczających się na drukach PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39).

Do końca stycznia zeznanie powinni złożyć podatnicy rozliczający przychody opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego (na druku PIT-28). Do końca stycznia zeznanie złożą również rozliczający się na podstawie karty podatkowej (PIT-16A).

Jakby tego było mało, jeżeli podatnik chce, by jego deklarację rozliczył płatnik, przed 10 stycznia musi mu przekazać PIT-12, dzięki czemu do końca lutego płatnik prześle za podatnika PIT-40. Z opcji takiej nie skorzystają jednak osoby korzystające z ulg, np. odliczające wydatki na Internet lub ulgę prorodzinną, czy też rozliczające się łącznie z małżonkiem.

Do końca lutego PIT-40A prześle również za emeryta lub rencistę organ ZUS. Emeryt korzystający z ulg dodatkowo będzie musiał wysłać standardową deklarację PIT.

Jeszcze więcej terminów musi przestrzegać płatnik, czyli pracodawca. Oprócz rozliczenia własnych podatków na powyższych zasadach do końca stycznia wysyła on do Urzędu Skarbowego PIT-4R, a do końca lutego 2013 r. - pracownikowi i fiskusowi - informację PIT-11. Może być również zobowiązany do przesłania PIT-8C czy PIT-8AR, z tytułu świadczeń innego typu niż standardowe wynagrodzenia za pracę.